Nerium.jpg
Статистика

Популярное

Новое на сайте

Активність імунної системи виявилася причиною появи нового виду

Интересное

Схрещуючи різні генетичні лінії бур'яна арабідопсис (Arabidopsis thaliana) і порівнюючи результати схрещування, вчені дійшли висновку, що однією з причин появи нового біологічного виду може бути активність імунної системи, повідомляє товариство Макса Планка в своєму прес-релізі.

Біологічний вид визначається, зокрема, як група особин, здатна до взаємного схрещування, що дає плодовите потомство. Проте, відомо, що навіть при схрещуванні рослин одного виду потомство іноді виявляється нежиттєздатним: розвиток рослини сповільнений, листя жовте і омертвіли, такі гібриди часто не доживають до появи квіток. Це явище, зване гібридним некрозом, зустрічається в різних видах рослин.

Припускаючи, що у всіх випадках воно викликається одним і тим же біохімічним механізмом, учені провели 861 схрещування 280 різних генетичних ліній одного виду - бур'яна арабідопсис (арабідопсис часто використовується в генетичних експериментах, його порівняно нескладний геном давно розшифрований і досить добре вивчений). У двадцяти випадках мав місце гібридний некроз.

Аналіз показав, що генна активність у всіх невдалих гібридів була схожа на реакцію імунної системи у разі сильної зовнішньої інфекції. Гібриди явно вважали власні клітини патогенними бактеріями і вбивали їх. Ученим вдалося навіть виявити два гени, які імовірно відповідають за імунну помилку і, отже, гібридний некроз. Один з генів успадковується від батька, інший від матері, причому ці гени самі по собі нешкідливі і успадковуються правильно, але поєднання їх в певних випадках викликає фатальну реакцію.

Таким чином, всупереч прийнятому визначенню, усередині одного виду також можливі певні генетичні обмеження (і досить істотні - гібридний некроз мав місце в двох відсотках випадків) на схрещування. Ці обмеження можуть розвиватися і зрештою приводити до виникнення нового виду.