beg_el.jpg
Статистика

Популярное

Новое на сайте

Зміна клімату знищує рослини-ендеміки в горах Європи

Интересное

Зміна клімату змушує багато рослини мігрувати до вершин пагорбів і гір, і цей рух самим негативним чином позначається на житті багатьох ендемічних рослин в горах Європи, яких тіснять "загарбники" з нижніх ярусів, заявляють кліматологи в статті, опублікованій в журналі Science.

В останнє десятиліття кліматологи виявили ознаки "втечі" багатьох рослин і тварин із звичних кліматичних зон у більш прохолодні через зміни клімату. Так, у серпні 2011 року британські кліматологи довели, що тропічні рослини "тікають" на 17,6 кілометра в бік від екватора і на 12,2 метра вгору від рівня моря з кожним наступним роком. Особливо сильно ці явища проявляються в горах, на схилах яких існує відразу кілька висотних кліматичних поясів.

Гірський дозор

Міхаель Готфрід (Michael Gottfried) з університету Відня (Австрія) і його колеги, у тому числі, російські вчені Павло та Дмитро Мойсея з Інституту екології тварин і рослин РАН в Єкатеринбурзі, вивчали наслідки зміни клімату для флори і фауни гір по всій території Європи.

Кліматологи більшості країн Європи під керівництвом Готфріда організували глобальну мережу моніторингу за станом гірських екосистем у 2000 році. З цього часу вчені стежили за станом рослинності і тварин на схилах 66 гірських ділянок Європи, які включають в себе всі найбільші гірські ланцюги регіону.

Зокрема, в їх число увійшли Скандинавські гори, Урал, Кавказ, Альпи, Піренеї, Балкани, Татри, Апенніни, Карпати та інші гірські масиви Європи.

Автори статті розділили кожну ділянку на окремі кліматичні зони, де щорічно збирали зразки місцевої рослинності і каталогізували присутні види. При цьому кліматологи не враховували поодинокі рослини, пише bestlifememories.com, і потенційно помилкові відомості, яких вони завжди виключали з набору даних для подальшого аналізу.

Зелені агресори

До 2008 року кліматологи завершили збір даних і приступили до їх обробці. За оцінками дослідників, за сім років вивчення видове різноманіття збільшилася на 45 ділянках, не змінилося на 11 і зменшилася в 10 гірських регіонах. У середньому, число високогірних видів збільшилася з 34,9 до 37,7.

Найбільше "переселенців" виявилося в гірських ланцюгах в північних і помірних широтах: тут кількість видів збільшилася з 38 до 42. З іншого боку, вісім з 14 південноєвропейських гірських масивів втратили кількох видів рослин, і тільки два з них придбали нові види флори.

Як пояснюють вчені, в більшості випадків місцеві ендемічні види були витіснені або перебували під сильним тиском з боку інших рослин, які проникли на вотчину ендеміків під тиском мінливого клімату. За їх даними, кожен рік нові рослини піднімаються приблизно на 2,7 метра, скорочуючи зону існування місцевої флори.

За словами дослідників, в останній рік спостережень на одній з гірських вершин їм так і не вдалося виявити близько 31% з ендеміків, каталогізованих в 2001 році. В цілому ж, популяція ендеміків скоротилась з 24,5% у 2001 році до 23,4% у 2008 році.

"Втрата видової різноманітності була найбільше виражена на низьких вершинах гір, де рослини повинні постраждати раніше від нестачі води порівняно з засніженими високими піками. Потепління клімату і зменшення опадів у Середземномор'ї в останні десятиліття добре пояснюють скорочення видів в тих місцях, де ми це зафіксували. Слід пам'ятати, що середземноморський регіон стане ще засушливее в наступні десятиліття", - підсумовує інший учасник групи Харальд Паулі (Harald Pauli) з університету Відня.