Cyclamen.jpg
Статистика

Популярное

Новое на сайте

Хижа рослина навчилася справлятися зі «сміттєвою» ДНК

Интересное

Біологи встановили, що геном комахоїдної пухирчатки (Utricularia gibba), на відміну від переважної більшості геномів рослин і тварин, майже не містить «сміттєвої» ДНК, а 97 відсотків його послідовності займають функціональні гени. Робота опублікована в журналі Nature, стисло її зміст можна прочитати у прес-релізі Університету Баффало.

В ході роботи учені прочитали і проаналізували повний геном горбатої пухирчатки - водяної комахоїдної рослини, поширеної на всіх континентах окрім Антарктиди. Розмір генома виявився дуже невеликим - всього близько 82 мільйонів нуклеотідних залишків (мегабаз), що особливо мало в порівнянні з іншими рослинами, для яких в цілому характерна поліплоїдія - подвоєння, потроєння або почетверення стандартного набору хромосом. Так, геном винограду становить 490, а томату - 780 мегабаз.

Виявивши множинні копії генів, учені встановили, що дуплікація мала місце і в процесі еволюції пухирчатки. Проте, на відміну від томату, який при цьому збільшив свій геном (шляхи рослин розійшлися близько 87 мільйонів років тому), геном пухирчатки став дуже компактним через вичищення міжгенної ДНК, яку прийнято називати «сміттєвою» (junk DNA).

У багатоклітинних організмів міжгенна ДНК зазвичай займає переважну частину генома, досягаючи у людини, наприклад, 98 відсотків послідовності. Назву «сміттєвої» така ДНК одержала завдяки тому, що їй не вдається приписати якусь певну функцію і велика її частина складається з «безглуздих» однакових повторів.

У середині 2012 року були опубліковані перші результати проекту ENCODE, покликаного оцінити потенційну функцію «сміттєвої» ДНК шляхом складання карти всіх її елементів, які можуть мати якесь фізіологічне значення. У повідомленнях керівників проекту говорилося про те, що до 80 відсотків всього генома людини виконують якісь функції, не дивлячись на те, що на білок-кодуючі ділянки генома припадає всього 2 відсотки послідовності. Такі повідомлення були зустрінуті критикою багатьох учених у зв'язку з тим, що за «функціональність» співавтори проекту приймали навіть просто факти транскрипції геномної ДНК. Дослідження пухирчатки говорять про те, що, яку б функцію не виконувала «сміттєва» ДНК, потенційно рослини можуть обійтися і без неї.

Джерело: http://erektor.info/