maranta_b.jpg
Статистика

Популярное

Новое на сайте

Рослини використовують біогодинник для захисту від комах

Интересное

Рослина арабідопсис пристосувало свої біологічні годинники для передбачення часу атак комах на його листя і "включення" в цей час доби генів, що відповідають за складання речовин з огидним смаком, які відлякують членистоногих шкідників, заявляють американські біологи у статті, опублікованій в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Біологічні ритми і задають їх генетичні "годинник" грають важливу роль в житті всіх рослин. Вони управляють цвітінням, плодоносінням, активністю клітин під час дня і ночі та іншими періодичними процесами. За сучасними оцінками, біогодинник управляють приблизно третю генів в геномі найближчого родича капусти, арабідопсису (Arabidopsis thaliana). Функція більшості з них залишається загадкою для біологів.

Група вчених під керівництвом Джанет Браам (Janet Braam) з університету Райс у місті Х'юстон (США), вивчаючи поведінку гусениць капустяної совки (Trichoplusia ni) в присутності кількох кущів арабідопсису, виявила ще одну задачу, яку вирішують біогодинник - боротьбу з комахами.

Браам і її колеги помітили, що арабідопсис виділяє велику кількість жасмината, гормону захисту від комах, в строго певні години вечора. В цей же час гусениці одного з головних шкідників хрестоцвітих рослин - капустяної совки - починають свою вечерю.

Вчені припустили, що рослина керує активністю своїх оборонних систем за допомогою біологічних годин. Для перевірки гіпотези вони виростили дві групи арабідопсису, помістивши їх в теплиці з контролем циклів дня і ночі. Рослини з першої популяції жили за часом місцевого часового поясу, а другі - по годинах іншого боку Землі.

У кожну теплицю вчені висадили "десант" з декількох гусениць совки і простежили за їх трапезами. Виявилося, що совки практично не чіпали рослини з місцевої популяції порівняно з тими, які були вирощені в умовах іншого часового поясу. Це підтверджує те, що арабідопсис дійсно використовує біогодинник для "включення" захисту від комах.

Потім вчені провели аналогічний експеримент, помінявши гусениць і рослини "місцями" - тепер вони вирощували дві "разнопоясных" популяції совок і стежили за часом їх сніданку, обіду і вечері. Комахи вели себе приблизно так само, як і рослини в першому експерименті. Таким чином, харчові звички совок схожим чином управляються біологічними годинами.

Висновки вчених підтверджуються тим, що ушкодження генів биочасов у геном арабідопсису робить його однаково уразливим для атак гусениць у будь-який час доби. Як вважають дослідники, аналогічні механізми захисту від шкідників і хвороб є і у інших рослин.