Syngonium.jpg
Статистика

Популярное

Новое на сайте

Доведена здатність рослин виробляти метан

Интересное

Нове дослідження, проведене китайськими і американськими ученими у Внутрішній Монголії, частково підтверджує зроблене два роки тому несподіване відкриття: деякі (тільки деревинні) рослини виробляють парниковий газ метан, повідомляє журнал Environmental Science&Technology.

Метан (CH4), основний компонент природного газу, - парниковий газ, його дія на атмосферу приблизно в 25 разів сильніше за дію вуглекислого газу. До недавнього часу вважалося, що з живих істот метан проводять тільки деякі види бактерій в анаеробних умовах (без доступу кисню). Основними джерелами викидів метану в атмосферу є (у порядку убування) зволожені грунти (болота, заливні рисові поля), жуйні тварини (бактерії живуть в їх стравоходах) і деякі виробничі процеси (наприклад, коксування кам'яного вугілля).

У січні 2006 року група учених під керівництвом Франка Кепплера опублікувала в журналі Nature статтю, що перевернула уявлення про природне виробництво метану. Досліджуючи зразки приблизно 30 дерев і трав, що ростуть в помірних і тропічних лісах, Кепплер виявив, що вони виролбляють (у присутності кисню!) певну кількість метану. Раніше було відомо, що проведений грунтовими бактеріями метан може проникати в стебла (стовбури) рослин, а звідти потрапляти в атмосферу, але не передбачалося, що рослини самі його виробляють.

Відкриття мало значення і для біології, і для екології. По-перше, виявилось, що метан виробляють не тільки бактерії, але ще і рослини. По-друге, за розрахунками Кепплера, в сумі всі рослини на планеті повинні були викидати в атмосферу 62-236 мільйонів тонн метану на рік - більше, ніж зволожені грунти. Це означало, крім всього іншого, що оцінки якихось раніше відомих джерел сильно завищені.

У квітні 2007 року Крістофер Бутенхофф і Мухаммад Халіл поправили оцінку Кепплера, показавши, що рослини викидають 20-60 мільйонів тонн в рік. У липні 2007 року колектив голландських учених під керівництвом Тома Дюека виступив із спростуванням виведень Кепплера. За допомогою методів радіовуглецевої маркіровки Дюек дослідив цілі рослини (а не окремі фрагменти, як Кепплер) і не зафіксував ніяких виділень метану, які можна було б приписати життєдіяльності рослин (тобто Кепплер міг фіксувати бактерійний метан, що випадково потрапив в рослини).

Нове дослідження китайсько-американської групи під керівництвом Чжі Пін Вана вразило і Кепплера, і Дюека. Китайські учені досліджували поведінку фрагментів 44 різних видів рослин, що ростуть у Внутрішній Монголії. Вони поміщали зразки в герметичні пляшки з повітрям, залишали їх в темноті при кімнатній температурі на 10-20 годин, а потім вимірювали зміну концентрації метану. Точні методи радіовуглецевої маркіровки, а також спосіб обробки зразків повинні були виключити помилку, в якій Дюек підозрює Кепплера.

Перша група (десять трав'янистих рослин вологих грунтів) метан не проводили. У двох (Glyceria spiculosa і Scirpus yagara) він виділявся, але не з листя, а із стебел, тому він не був визнаний метаном "рослинного виробництва". З 25 трав'янистих рослин другої групи метан також не проводило жодне. Зате з дев'яти деревних рослин другої групи метан проводили сім (він виділявся тільки з листя, але не із стовбурів).

Група Вана робить висновок, що рослини дійсно можуть виробляти метан, але не всі, а тільки деякі види деревних рослин. У екосистемі монгольського степу їх мало, тому там виробництво метану не багато, проте в екосистемах, де домінують деревні рослини, картина може бути інший.

З одного боку, і Дюек, і Кепплер визнали роботу Вана достатньо переконливою. З іншого, деякі скептики припускають, що і Ван міг насправді фіксувати бактерійний метан, складним чином що розповсюджується по тканинах рослин. Крім того, незрозуміло, чому Кепплер виявив виробництво метану також і у трав, тоді як Ван - тільки у деревних рослин. Нарешті, головною проблемою залишається те, що жодна група поки не може пояснити, як же рослини виробляють метан.