chamerops.jpg
Статистика

Популярное

Новое на сайте

Дикий тютюн виявився "хімічним барменом"

Интересное

Дикий тютюн здатний керувати поведінкою опыляющих його комах і птахів, використовуючи складний коктейль з алкалоїдів-атрактантів (приваблюють тварин речовин) і отрут. До такого висновку прийшла група вчених з Інституту хімічної екології Макса Планка. Їх робота опублікована в журналі Science.

Як і багато рослини, дикий тютюн може розмножуватися за допомогою самозапилення і перехресного запилення. Другий спосіб більш ефективний, оскільки дозволяє комбінувати гени і давати життєздатне потомство. Проте перехресне запилення вимагає посередника, який би переніс пилкові зерна. У 80 відсотків рослин, включаючи тютюн, такими посередниками виступають комахи або птахи.

У більш ранньому дослідженні ця ж група вчених встановила, що дикий тютюн виробляє ацетон бензила - атрактанти для залучення обпилювачів. Друге відкриття виявилося більш цікавим - тютюн підмішував у нектар невеликі дози нікотину, який служить для відлякування шкідливих комах і викрадачів нектару.

Щоб зрозуміти, для чого він це робить, у новій роботі вчені штучно вивели три його різновиди. Дві з них не виробляли або ацетон бензила, або нікотин. А третя - ні того, ні іншого. Потім була проведена серія експериментів з запиленням в теплицях.

Виявилося, що тютюн, додаючи певну дозу нікотину в нектар, керує таким чином поведінкою запилювачів. Правильна концентрація нікотину перешкоджає тому, щоб комаха чи птах довго затримувалися на одному і тому ж квітку і змушували їх збільшувати кількість відвідуваних квіток і рослин.

Більш того, рослини виробляють атрактанти і отруту в потрібній пропорції, мали більші пилкові зерна, а, отже, були більш придатні для розмноження, відзначає stepnyezveri.info.