limon.jpg
Статистика

Популярное

Новое на сайте

Генетики знайшли дешевий спосіб збагатити кукурудзу каротином

Интересное

Група учених, що вивчають генетику кукурудзи, розробила новий спосіб аналізу і відбору рослин для схрещування, який дозволить швидко вивести лінію кукурудзи, збагачену провітаміном А. Работа учених опублікована в останньому номері журналу Science.

Новий підхід дозволяє істотно здешевити пошук генетичних особливостей, які відповідають за підвищений вміст попередника вітаміну А в качанах, а також підвищити його ефективність. У організмі людини провітамін А перетворюється на вітамін А. Цей вітамін необхідний для зору і кісток, а також здоров'я шкіри, волосся і роботи імунної системи.Кукурудза - рослина з надзвичайно високим рівнем генетичної різноманітності. Ця особливість дозволяє одержувати рослини з широким спектром бажаних ознак. Проте дотепер відомі не всі генетичні механізми, які лежать в основі такої різноманітності, що ускладнює цілеспрямовану зміну рослини для отримання необхідного фенотіпа.

Для того, щоб одержати рослину з високим вмістом провітаміну А, необхідно проводити аналіз його вмісту в батьківських особинах і нащадках схрещування.

Найбільш поширеною на сьогодні методикою аналізу є високоефективна рідинна хроматографія (ВЕРХ). Це достатньо ефективний метод, проте вартість аналізу однієї рослини стаонвить від 50 до 75 доларів США. Це дуже висока ціна, оскільки для отримання лінії, що стабільно виробляє велику кількість каротину, необхідно проаналізувати сотні рослин.

Застосування нової методики істотно дешевше за ВЕРХ, крім того, вона дозволяє одержувати більш деталізовану картину генетичного внеску кожної лінії. Учені використовували набір методів молекулярної біології, який дозволив їм визначити ділянку хромосоми з генами, що відповідають за підвищену продукцію каротину, прослідкувати, який з варіантів гена відповідає найвищому вмісту провітаміну А в качанах, і встановити послідовність ДНК генів, що цікавлять.

Використовуючи такий підхід, учені знайшли, що за підвищену продукцію каротину відповідає варіант, мутанта одного з ферментів, який бере участь в синтезі провітаміну А в рослині. Кількість білка, мутанта, істотно нижче за нормальну форму, проте в деяких лініях баланс між нормальною і мутантом формами зрушений у бік мутанта. Відповідно, в качанах таких рослин міститься істотно більше за каротин, чим звичайно.

Учені вивчили близько 300 генетичних ліній і виявили, що в деяких з них вміст каротину в качані наближається до 15 мікрограмів на грам. Найбільш поширені лінії кукурудзи містять 0,1 мікрограма каротину на грам.

Кукурудза - одна з основних кормових культур в країнах, що розвиваються. В той же час, в цих країнах спостерігається серйозний дефіцит вітаміну А у дітей. Брак цього вітаміну призводить до аномалій розвитку і хвороб очей. Більше 40 мільйонів дітей в країнах, що розвиваються, страждають від захворювань очей і більш ніж у 250 мільйонів спостерігаються інші розлади, пов'язані з браком вітаміну А. Новий економічно ефективний підхід до відбору рослин дозволить істотно поліпшити якість життя людей в цих країнах, усунувши брак вітаміну А.

 

Кукурудза - фото