lithops_bel.jpg
Статистика

Популярное

Новое на сайте

Геном моху виявився удвічі довшим за геном людини

Интересное

Міжнародний колектив учених розшифрував геном моху-фіськомітрелли (Physcomitrella patens) - нащадка примітивних рослин, що вибралися на сушу одними з перших. У геномі виявилося майже удвічі більше генів, ніж, за оцінками, міститься в геномі людини, повідомляє журнал Science.

Це перша розшифровка генома безсудинної рослини (рослини, позбавленої спеціальних тканин, по яких циркулює рідина, як у вищих рослин). Над проектом працювали учені з 44 установ по всьому світу.

Фіскомітрелла - однорічний блідо-зелений надгрунтовий мох із стеблами від двох до семи міліметрів висотою. Росте окремими втечами або утворює невеликі групи. Поширений в багатьох регіонах, у тому числі і в Україні.

За складністю будови мох належить до квіткових рослин приблизно так само, як муха-дрозофіла - традиційний об'єкт генетичних досліджень - до людини. Проте, в його геномі виявилося близько 36 тисяч генів (у людини, за оцінками, 20-25 тисяч) і 500 мільйонів нуклеотідов (у людини - близько трьох мільярдів).

Мохи були одними з перших рослин, що колонізували сушу близько 450 мільйонів років тому. Багато генів фіскомітрелли відповідають за можливість жити на суші: відновлюватися після висушення, переживати тривалий брак води, заліковувати пошкодження, заподіяні сонячним світлом. Близько 20 відсотків генів виявилися абсолютно новими для дослідників.

Учені сподіваються, що дані про геном моху дозволять відновити генетичні характеристики його предка (загального з квітковими рослинами). Крім того, мох - зручний об'єкт для генетичних експериментів, особливо для дослідження клітинних стінок. Гени моху порівняно легко модифікувати, типів клітин у нього небагато, а життєвий цикл проходить швидко. Можливо, виняткова пристосовність моху стане в нагоді при створенні генно-модифікованих харчових культур з підвищеною стійкістю.