Thelocactus.jpg
Статистика

Популярное

Новое на сайте

Мурахи захищають хижі рослини-непентеси від "грабіжників"-опаришів

Интересное

Британські біологи підтвердили існування незвичайної форми симбіозу між хижими непентесами і мурахами острова Борнео - комахи очищають їх "глечики" від личинок комарів, "крадуть" здобич рослини, а натомість отримують притулок в стеблах хижака, йдеться в статті, опублікованій в журналі PLoS One.

Незвичайні мурахи-"пірнальники" Camponotus schmitzi були вперше описані в 1933 році голландським біологом Серпнем Штерке. Ці ексцентричні комахи віддають перевагу жити в ліанах хижих кувшинників-непентесів, а їжу отримують, "пірнаючи" в травні соки на дні непентеса у пошуку останків комах. Вчені довго намагалися зрозуміти, як мурахи вдається безкарно "грабувати" рослина.

Матіас Шарманн (Mathias Scharmann) з Кембриджського університету і його колеги, простеживши за життям колонії мурах і непентесов на території Борнео, з'ясували, що мурашки не позбавляють кувшинник частини його видобутку, а навпаки, захищають його від нахлібників і "годують". Спочатку вчені вирахували частку важкого ізотопу азоту-15 в стеблах непентеса, намагаючись зрозуміти, наскільки "щільно" рослини харчувалися комахами.

Як і очікували біологи, пагони непентеса, в яких були присутні колонії мурах, містили значно більше "важкого" азоту-15, ніж інші рослини. Це означає, що мурашки не крадуть їжу у непентеса, а допомагають йому. Дослідники поставили кілька прихованих камер біля глечиків непентеса і простежили за тим, що робили комахи. Шарманн і його колеги помітили, що мурашки пірнали в травний сік рослини і витягали з нього живих личинок комарів.

Судячи з високою часткою азоту-15 в тілі таких опаришів, вони були своєрідними "грабіжниками", высасывающими нутрієнти з вмісту глечика. Знищуючи таких личинок, мурахи зменшують число потенційних нахлібників всередині непентеса і отримують стабільне джерело їжі. Подібне взаємовигідне співробітництво допомагає і комах, і рослині витягати максимум з навколишнього середовища, підсумовують вчені.