hamedorea.jpg
Статистика

Популярное

Новое на сайте

Вчені поснили появу рослин-зомбі

Интересное

Німецькі вчені з'ясували, як внутрішньоклітинний паразит фитоплазма захоплює рослини і перетворює їх на зомбі. У заражених організмів замість пелюсток виростають листя, вони втрачають здатність розмножуватися, болісно розростаються і існують лише як приваблива середовище для комах-переносників фітоплазми. Про відкриття повідомляється в журналі Trends in Plant Science, а коротко про нього розповідає видання Gizmodo.

Про зараження фітоплазмою яблунь, кокосових пальм, цукрової тростини, винограду і інших корисних рослин вчені дізналися в 1960-ті роки. Вона діє в тропіках і субтропіках, а її жертви продовжують жити, але втрачають здатність до розмноження. Паразити «зламують» життєвий цикл рослин (перетворюючи квітки листя) і в результаті ті стають лише знаряддям для поширення бактерій.

Генетики з Єнського університету імені Фрідріха Шиллера (Німеччина) з'ясували, як саме фітоплазма захоплює рослини і перетворює їх на зомбі. Бактерії виробляють білок SAP54, який повторює структуру білка, що відповідає за процес цвітіння. Коли MADS-білки рослин, контролюючі основні програми розвитку організму, зв'язуються з SAP54, формування пелюсток та інших органів квітки зупиняється.

Деякі заражені рослини замість пелюсток створюють листкоподібні структури. Інші (наприклад, яблуні) вирощують «ведьмину мітлу»: з однієї точки виростає щільна маса пагонів, перетворюючи дерево в подобу густого чагарника. Іноді фітоплазма вражає флоему (тканина, яка переносить вуглеводи до нужденних у них органам), і рослини жовтіють і вмирають.

Фіоплазма виживає тільки в інфікованих рослинах і в травній системі комах (зразок цикадок), які переносять паразита новим господарям, пише zemresurs.com.ua. Більшість рослин виробляють гормон жасмонат, який допомагає відлякувати комах — однак фитоплазма стимулює вироблення білка SAP11, переважної виділення цього гормону.

В результаті заражені рослини перетворюються в гостинну середовище для цикадок. Коли з їх численних яєць вилуплюються личинки, вони поїдають листя, і в їх організм потрапляє запас фітоплазми, яку вони потім переносять до інших рослин.