Sansevieria.jpg
Статистика

Популярное

Новое на сайте

Дотики зробили рослини стійкішими до шкідників

Интересное

Ботаніки з Університету Райса встановили, що дотики допомагають рослинам виробити підвищену стійкість до комах, але одночасно сприяють ослабленню росту. Реакція на дотик здійснюється за допомогою вироблення фітогормона жасмоната.

Раніше біологам вже було відомо, що рослини можуть реагувати на дотик: наприклад, модельна рослина Arabidopsis thaliana росте гірше, якщо до неї доторкатися. Проте біохімічні механізми такої реакції були неясні. Оскільки відомо, що ростом і розвитком рослин управляють гормони, автори припустили, що в реакції на дотик теж може відбувається вироблення одного з них.

У дослідників був доступ до колекції модельних рослин Arabidopsis thaliana з вимкненими генами в різних біохімічних шляхах синтезу фітогормонів. В ході роботи учені встановили, що мутанти, не здатні синтезувати гормон жасмонат, не реагують на дотик. Для цього до диких і мутованих рослин двічі на день торкалися упродовж певного часу. Дикі паростки, коли їх торкаалися, росли гірше за ті, яким дослідники дали спокій, - це була нормальна реакція рослини. Мутанти, не здатні виробляти жасмонат, росли добре незалежно від того, чіпали їх чи ні.

Для підтвердження отриманих результатів дослідники одержали інших мутантів, і вони синтезували жасмонат істотно краще за диких. Виявилось, що зменшення росту у таких мутантів ще більш виражене, ніж у нормальних рослин.

Нарешті, дослідники перевірили, чи змінюється стійкість рослин до комах-шкідників, якщо до них торкатися. Виявилось, що такі рослини стають набагато стійкішими і ця стійкість визначається саме виробленням жасмоната.

Джерело: http://sciencereview.org/

Дослідники пояснюють таку залежність активацією захисної програми, яка мобілізує захисні сили рослини. Це дає підвищену стійкість до інфекції, але не обходиться без підвищених енергетичних витрат і призводить до уповільнення росту.

Недавно було встановлено, що справлятися з комахами рослинам допомагають добові зміни в роботі генів. Ті рослини, які знаходилися в стані "сну", практично не чинили опір поїданню гусеницями. У тій роботі теж була показана ключова роль жасмоната в стійкості до комах.