anigozanthos.jpg
Статистика

Популярное

Новое на сайте

Хижа рослина вступила в симбіоз з мурахами

Интересное

Біологи виявили взаємовигідну співпрацю між мешкають на Борнео мурахами Camponotus schmitzi і комахоїдних рослиною непентес (Nepenthes bicalcarata). Це перший відомий випадок мутуалізму між комахами і комахоїдних рослин. Робота вчених опублікована в журналі PLoS ONE.

 

 

Непентес мешкає на бідних живильними речовинами торф'яних болотах і змушений отримувати азот та інші елементи від комах, які падають у своєрідний глечик з травними ферментами. Виявляється, що в цьому хижому рослині допомагають інші комахи - мурашки.

Вчені порівняли непентесы, заселені і не заселені мурашиними колоніями. У рослин зіставили такі параметри як площа листків, їх забарвлення, хімічний та ізотопний склад. Виявилося, що в тих рослинах, які позбавлені сусідів-мурах, вміст азоту в листках було майже в три рази менше, ніж у тих, які були заселені колоніями. Фактично, рослини, позбавлені допомоги сусідів, постійно перебували в стані азотного голодування і не могли повноцінно розвиватися.

Мурахи доглядали за непентесом: очищали краю глечика, щоб вони завжди залишалися гладкими, видаляли з глечика занадто велику неперетравлену видобуток і навіть проганяли довгоносиків, охочих поласувати пагонами рослини. Але найголовніша послуга мурах для квітки полягала в тому, що комахи залишали свої продукти життєдіяльності рослині і, таким чином, підгодовували його. Більшу частину азоту, як показав ізотопний аналіз, непентес отримував саме від мурах.

В подяку рослина надавало мурахам спеціалізовані пагони, в яких вони влаштовують своє житло, і подкармливало комах нектаром.

Непентесы є одними з найбільших комахоїдних або хижих рослин, яких на даний момент налічується більше 600 видів. У пастку філіппінського непентеса часом потрапляють навіть щури і дрібні птахи, пише stepnyezveri.info.

Різні види хижих рослин використовують різні пристосування для лову жертв - це липкі пастки, глечики зі слизькими стінками або навіть активно закриваються капкани у мухоловок. Самі великі хижі рослини живуть у тропіках, а в московській області на торф'яних болотах можна знайти кілька видів росянок.