Jatropha.jpg
Статистика

Популярное

Новое на сайте

Томати вирощують плодові гілки за сигналом "годинника зрілості"

Интересное

Молекулярний "годинник зрілості" в стволових клітинах томатів визначає тип і час вирощування подальших погонів куща - вони задають форму плодоносних гілок і кількість відростків на них, заявляють американські біологи.

Рослини і тварини використовують різні форми біологічного годинника для управління критично важливими процесами життєдіяльності. Такий годинник диригує перемиканням між режимами накопичення поживних речовин в світлий час доби і ростом організму вночі, а також "призначають" час цвітіння для більшості представників флори.

Захарі Ліппман (Zachary Lippman) і його колеги з лабораторії Колд Спрінг Харбор в місті Хантінгтон (США) виявили клітинний механізм - так званий годинник "зрілості", який томати (Solanum lycopersicum) використовують для управління кількістю і темпами зростання плодоносних пагонів.

"Ми виявили, що затримка в роботі цього годинника змушує рослину вирощувати більшу кількість на плодоносних гілках, через що на помідорах стає більше квітів і, зрештою, плодів. Хоча можна подумати, що це позитивно позначається на комерційній привабливості томатів, це далеко не так. Надмірно висока кількість відростків і квітів забиратиме значну частину енергії у рослини, і у неї не вистачить ресурсів для перетворення цих квітів у плоди", - пояснив Ліппман.

Група біологів під керівництвом Ліппмана намагалася зрозуміти, чому дикі томати можуть нести на собі десятки квіток на декількох відростках на плодоносній гілці, тоді як їх "культурні" побратими практично ніколи не вирощують додаткових пагонів.

"Наші попередні роботи та інші дослідження в цій сфері вказували на існування таймера або годинника. Ми хотіли описати цей годинник у найдрібніших подробицях - на рівні окремих генів, що управляють "зрілістю" стволових клітин", - продовжив керівник групи.

Для вирішення цього завдання учені виростили декілька видів диких і культурних томатів і проаналізували транскриптоми - повний набір всіх активних генів - в стволових клітинах в тканинах пагонів на різних етапах розвитку. Ліппман і його колеги порівняли набори активних генів і виділили 3,9 тисячі генів, в тому або іншому ступені задіяниху в роботі годинника.

Потім біологи обробили дані щодо активності кожного гена за допомогою комп'ютерного алгоритму DDI і використовували їх для розробки системи, що дозволяє передбачати кількість відростків і квіток на пагоні томату.

Учені порівняли транскриптоми диких і культурних томатів і виявили, що надзвичайна плодючість перших забезпечується невеликими затримками при переході від стадії росту до плодоносіння. Така заминка примушує стволові клітини в деяких ділянках пагона почати "програму" нових гілок, завдяки чому на плодоносній вітці виникає декілька додаткових відростків.

"Тепер у нас є список генів, які ми можемо перевірити на предмет "налаштування" цього годинника, що дозволить вивести сорти культурних томатів із структурою плодоносних пагонів як у їх диких родичів", - відзначив Ліппман.