Pilea.jpg
Статистика

Популярное

Новое на сайте

Учені встановили родовід таїтянської ванілі

Интересное

Група дослідників під керівництвом Песаха Любінські (Pesach Lubinsky) з Каліфорнійського університету в Ріверсайде встановила походження таїтянської ванілі (Vanilla tahitensis). Результати роботи опубліковані в журналі American Journal of Botany.

Свої висновки учені зробили на основі аналізу ДНК хлоропластів – органели рослинних клітин, що забезпечують фотосинтез, і ядерної ДНК, одержаних від декількох видів ванільних орхідей, які могли б бути можливими предками таїтянської ванілі.


Геном хлоропластів передається тільки по материнській лінії. В той же час, ядерну ДНК організм отримує від батька і матері. Геном хлоропластів таїтянськой ванілі, як з'ясували ботаніки, виявився ідентичним з V. planifolia. У ядерній ДНК "таїтянки" учені виявили гени як V. planifolia, так і V. odorata. Таким чином, таїтянськая ваніль – це гібрид двох цих видів, причому планіфолія виступає як материнська рослина.

Давно відомо, що широко культивована V. planifolia - вихідець з Південної Америки. Походження ж V. tahitensis залишалося загадкою. Проте, той факт, що із понад 50 видів ванілі, виявлених по всьому світу, тільки ті, які ростуть в західній півкулі, мають ароматні стручки, підштовхнув дослідників до пошуку предків таїтянської ванілі серед американських видів.

Основних претендентів були три – вже згадані V. planifolia, V. odorata, на яку таїтянськая ваніль схожа зовні, і V. pompona, що володіє близьким з "таїтянкою" ароматом. Після генетичного аналізу з претендентів залишилися тільки двоє. На думку учених, індійці майя схрестили ці два сорти і в проміжку між 1350 і 1500 роками одержали сорт ванілі, що виростає нині тільки в Полінезії.

Дослідники побоюються, що проведена ними робота може підірвати економіку Полінезії, оскільки однією з основних статей експорту острівних держав є саме місцева ваніль. Вона дуже цінується на ринку дорогих делікатесів, через насиченість ефірними маслами і багатий, солодкий аромат. Проте тепер, знаючи її походження і предків, селекціонери з інших країн зможуть вивести схожі види. Учені сподіваються, що виняткові якості полінезійської ванілі обумовлені, не в останню чергу, сприятливим навколишнім середовищем і це допоможе остров'янам залишитися ексклюзивними експортерами V. tahitensis.

Ванілія - фото