calanhoe.jpg
Статистика

Популярное

Новое на сайте

Нові ліки від СНІДу знайдені в соняшниках

Полезно знать

Соняшник може виробляти речовину, що перешкоджає репродукції вірусу СНІДу, встановили учені з Боннського університету і Центру передових європейських наукових досліджень (CAESAR). Дікафеолова хінна кислота або ДКХК (dicaffeoyl quinic acid, DCQA), що міститься в рослині, здатна пригнічувати розмноження ВІЛ в культурі клітин і є потенційно новим напрямом в боротьбі зі СНІДом.

ДКХК – це речовина, здатна пригнічувати вірусну інтегразу – фермент, необхідний для відтворення вірусу СНІДу. На відміну від інших препаратів, що пригнічують ВІЛ, ДКХК викликає найменшу кількість побічних ефектів, відзначає один з авторів дослідження Клаудіо Чербончіні (Claudio Cerboncini). Ефективність цієї речовини була доведена в недавніх наукових дослідженнях, проте широкому розповсюдженню і запуску препарату у виробництво перешкоджала складна технологія його виробництва і висока вартість. Нікчемно малі кількості ДКХК були виявлені лише в артишоку і дикому цикорії, а його синтез в лабораторних умовах виявився дуже складним. В даний час ринкова вартість речовини становить близько 1000 євро за міліграмм, повідомили німецькі дослідники.

Відкриття німецьких учених відбулося випадково, оскільки вони займалися вивченням абсолютно іншої сфери. Предметом дослідження було достатньо поширене захворювання рослин – біла гнилизна, яке викликається цвілевим грибом Sclerotinia sclerotiorum. Захворювання, що вражає багато видів рослин, у тому числі і соняшник, найчастіше виникає за певних погодних умов і виявляється  у в'яненні верхівки рослини і загниванні нижньої частини стебла.

Більшість рослин, уражених захворюванням, гинуть, проте окремим екземплярам вдається вижити. Агротехнік Клаудіо Чербончіні досліджував хімічні речовини - антитоксини, які вироблялися рослинами, стійкими до цвілевих грибів. Серед цих речовин і була знайдена ДКХК, згадувана в літературі, присвяченій проблемі СНІДу.

Дослідники розраховують виявити гени соняшника, відповідальні за вироблення специфічного ферменту ДКХК у відповідь на грибкову інфекцію. Впровадження цих генів в спеціальні бактерії дозволить одержувати фермент в промислових масштабах.

«Ми плануємо спробу спільного культивування клітин соняшника або інших рослин і Sclerotinia sclerotiorum в живильному розчині з метою одержати фермент», повідомив дослідник Ральф Тейсен (Ralf Theisen). – «Якщо все піде за планом, ми зможемо одержувати ДКХК за значно нижчою ціною».