Coryphantha.jpg
Статистика

Популярное

Новое на сайте

Інсулін одержуватимуть з рослинної сировини

Полезно знать

Канадська біотехнічна компанія SemBioSys Genetics повідомила про готовність розпочати виробництво людського інсуліну з рослин. Як сировина виступає генетично модифікований сафлор (Carthamus tinctorius) – украй невибаглива однорічна трав'яниста рослина заввишки близько метра.

Вміст людського інсуліну в зернах сафлора доходить до 1,2 відсотка всіх його білків. Це навіть більше, ніж було необхідно для комерційно вигідного культивування цієї рослини, в спадковий матеріал якої включені людські гени, що кодують синтез інсуліну. На виробництво тонни інсуліну новим способом потрібно 80 мільйонів доларів. Використовувані зараз методи вимагають витрат, що перевищують 250 мільйонів.

Діабет I типу пов'язаний з порушенням вироблення інсуліну організмом. Брак гормону доводиться заміщати його введенням ззовні. Метою численних наукових досліджень є відновлення здатності організму синтезувати інсулін, але поки що ця мета не досягнута.

Зараз людський інсулін виробляється генетично модифікованими кишковими паличками. Одержаний таким шляхом гормон достатньо дорогий і економічно нерозвинені держави не можуть купувати для своїх діабетиків цей препарат. Його можна замінити дешевим свинячим інсуліном, що одержується при переробці підшлункових залоз тварин. Свинячий інсулін відрізняється від людського і не підходить для тривалого лікування діабету. Доступний людський інсулін може забезпечити мільйони діабетиків життєво необхідним для них ліками.

З одного акра посівів сафлора можна одержати понад кілограм людського інсуліну. Цієї кількості достатньо для лікування 2500 діабетиків впродовж одного року. Вся світова потреба в інсуліні може бути забезпечена плантацією генетично модифікованого сафлора площею 16 тисяч акрів (близько 65 квадратних кілометрів).

Розвитку цієї украй корисної для прогресу охорони здоров'я ініціативи можуть перешкодити борці за екологічну чистоту природи, що вважають неприпустимим культивування генетично модифікованих продуктів. Спостерігачі також відзначають, що шлях цієї технології до аптечних прилавків здатні уповільнити транснаціональні фармацевтичні концерни, які можуть придбати патент у розробників і законсервувати ці дослідження, щоб не позбуватися доходів.

У найближчі, за оцінками, людству буде потрібно 16 тонн інсуліну на рік. Зростання потреби в препараті пов'язане із загальним збільшенням тривалості життя людей, ранішою постановкою діагнозів і розповсюдженням таких способів введення інсуліну, як інгаляції через ніс, при яких потрібно вдесятеро більше речовини, ніж для уколу.

Сафлор - фото