grevillea.jpg
Статистика

Популярное

Новое на сайте

Рослини вимирають навіть від невеликих концентрацій азоту

Полезно знать

Учені з університету Міннесоти показали, що навіть низький рівень забруднення азотистими сполуками приводить до різкого падіння біорізноманітності в рослинних співтовариствах. Робота опублікована в журналі Nature.

Дослідники протягом тринадцяти років спостерігали за зміною видового складу лугових рослин в центральній частині Міннесоти в атмосфері з низьким рівнем забрудненості азотистими сполуками. Вони показали, що кількість видів рослин зменшилася на 17 відсотків.
Кількість азотистих сполук, що потрапляють на землю з атмосфери в прединдустріальную епоху, складало 1-3 кілограми на гектар в рік. У сучасному світі на гектар землі в рік доводиться від 7 до 100 кілограмів з'єднань, що містять азот. У зоні з середнім рівнем розвитку промисловості в рік на гектар землі випадає близько 10 кілограм азотвмісних сполук.

У зоні, за якою спостерігали учені, вони збільшили кількість азотистих сполук з 6 до 10 кілограм на гектар землі в рік. Тобто, підняли рівень забрудненості азотом з дуже низького на низького, типового для багатьох промислових районів. "Ми виявили, що низький рівень забрудненості азотом дає кумулятивний ефект, схожий з тим, якого ми спостерігаємо при короткостроковому вирощуванні рослин в грунті з високими концентраціями азоту", - говорить одного з авторів роботи Девід Тілман.

Учені використовували і нижчі концентрації азотистих сполук, і у всіх випадках виявляли ефект. Тілман вважає, що азотисті з'єднання навіть в малих концентраціях впливають на рослини істотно сильніше, ніж вважалося.

Збільшення кількості азоту в грунті стимулює ріст рослин, які "неекономно" витрачають цей елемент. При надлишку азотистих сполук в грунті бурхливий ріст таких рослин приводить до витіснення тих видів, які не так залежать від змісту азоту. Відповідно, загальна кількість видів в співтоваристві падає.

З ефектом витіснення менш азотзавісимих рослин із співтовариства при збільшенні концентрації азоту в грунті учені стикаються не вперше. У 1980-х роках в Голландії через повсюдне використання азотвмісних добрив в грунт за рік потрапляло до 100 кілограм азоту на гектар. Результатом стала різка зміна рослинного співтовариства: пустинна місцевість покрилася травою, а потім стала поступово заростати лісом. Після цього кількість азотистих сполук, що вносяться в грунт, була знижена, проте все одно перевищувала середній рівень.

Азотисті сполуки викидаються в атмосферу заводами і автомобілями і розносяться вітром на великі відстані. З атмосфери вони потрапляють в грунт. Таким чином, навіть в заповідниках і національних парках вміст азоту в грунті підвищується.

Еколог Катаріна Садінг з університету Каліфорнії вважає, що видовий склад в частині рослинних співтовариств можна відновити, скоротивши викиди азоту в атмосферу. Рослини, які були витиснені, зможуть відновитися з насіння, принесеного вітром. Проте повне відновлення видових співтовариств може зайняти тривалий час.