allamanda.jpg
Статистика

Популярное

Новое на сайте

Здатність мангрових дерев пом'якшувати наслідки цунамі не підтвердилася

Полезно знать

Учені з Гуама і Індії показали, що мангрові дерева, висаджені уздовж убережжя, не захищають людей і споруди від руйнівних наслідків цунамі. У прес-релізі, опублікованому на сайті Центру дослідження коралових рифів, дослідники коротко пояснюють, чому "надія" на мангрові дерева необгрунтована.

Мангрові дерева і чагарники можуть рости на морському убережжі, де решта рослин не витримує високої солоності, періодичного затоплення і низького вмісту кисню. Первинний аналіз наслідків страшного цунамі 2004 роки, що забрав життя близько 250 тисяч осіб в Південно-східній Азії, показав, що чагарники мангрових дерев уздовж берега допомагають знизити ступінь руйнування, викликаного хвилями.

Автори цієї роботи стверджують, що провели більш комплексне дослідження, і не виявили залежності між наявністю дерев і тяжкістю наслідків цунамі. Дослідники відзначають, що в попередніх роботах не були враховані такі важливі чинники, як відстань від споруд до берега, висота поселень над рівнем моря або форма морського дна. Всі ці обставини, а не тільки наявність рослинності, можуть підсилювати чи послаблювати наслідки цунамі.

На думку авторів роботи, упевненість в тому, що мангрові дерева можуть захистити людей, приведе тільки до того, що багато цих зникаючих рослин, висаджених на березі, буде пошкоджено хвилями. Крім того, люди, упевнені, що знаходяться у відносній безпеці, не вживатимуть додаткових заходів обережності. Наслідки таких дій можуть бути дуже сумними.

В даний час мангрові дерева знаходяться під загрозою через знищення їх природного середовища заселення. Спроби відновити чисельність популяції не завжди виявляються успішними. Вивчення мангрових плантацій, висаджених на Філіппінах представниками природоохоронних організацій, показало, що через неправильний вибір місця посадки багато дерев загинули, а екологічна ситуація на островах в цілому погіршилася.